איך מתנהלים עם ארוחות באשפוז פסיכיאטרי ?

אשפוז פסיכיאטרי בבית חולים לבריאות הנפש או במחלקה הפסיכיאטרית של בית חולים כללי מורכב מסדר יום קפדני העוזר לחולים לארגן את יומם. סדר היום בדרך כלל כולל זמנים קבועים לפעילויות פרטניות כמו טיפול קוגניטיבי-רגשי או פסיכיאטרי לצד פעילויות קבוצתיות כמו ריפוי בתנועה, קבוצות שיח ותמיכה, ריפוי בעיסוק ועוד. מטבע הדברים, המאושפזים באשפוז הפסיכיאטרי נמצאים במקום 24/7 (למעט במקרים חריגים) ועל בית החולים לספק להם ארוחות. מקובל לתת 3 ארוחות ביום ועוד 2 ארוחות ביניים אך כמובן שהדבר עשוי להשתנות מעט בין בית חולים אחד למשנהו ובין מחלקות שונות.

אוכל באשפוז פסיכיאטרי
אוכל באשפוז פסיכיאטרי

מתי נדרש אשפוז פסיכיאטרי?

אשפוז פסיכיאטרי בארץ נעשה כאשר יש צורך בהתערבות מידית וברורה במצב חירום פסיכיאטרי, למשל:

  • אדם המסוכן לעצמו או לאחרים
  • איבוד קשר עם המציאות (הזיות, מחשבות שווא)
  • התקף פסיכוטי
  • שיבוש קשה של חיי היומיום בשל מצב רגשי-קוגניטיבי ירוד
  • בעקבות צו בית המשפט

האם יש חלופות לאשפוז בבית חולים לבריאות הנפש?

במידה ומדובר באשפוז בכפיה הדבר יעשה בבית חולים לבריאות הנפש (בהוראות פסיכיאטר מחוזי או בית המשפט בלבד). אם נמצא כי אדם מסוכן לעצמו או לאחרים וזקוק להשגחה אינטנסיבית הוא יופנה לבית חולים לבריאות הנפש ברוב המקרים. מחלקות פסיכיאטריות בבתי החולים הכלליים קולטות גם הן מטופלים במצבי חירום פסיכיאטריים אך נוטות פחות לקחת חולים שמסוכנים לעצמם או לאחרים ברמה הדורשת השגחה צמודה מאוד.

עבור מי שמבקש לאשפז את עצמו ישנן חלופות – בתי המרגוע. בארץ פועלים כ-10 בתי מרגוע המאפשרים למי שסובל מכל מגוון המשברים הנפשיים לאשפז את עצמו ולקבל טיפול הוליסטי לבעיה. בתי המרגוע מקבלים רק מטופלים באשפוז עצמי. במרבית בתי המרגוע ניתן לראות קשת רחבה של מטופלים החל ממטופלים הסובלים מהתקפים פסיכוטיים דרך התמכרות, משברים אישיים שונים, אבל ואבדן, חרדה, פוסט טראומה, דיכאון, קשיי הסתגלות, הפרעות אישיות ועוד. כל בית מרגוע פועל על פי עקרונות שונים ובשיטות שונות במקצת אך המשותף להם הוא הרעיון כי אדם החווה שבר נפשי חמור ככל שיהיה (עד לכדי התקפים פסיכוטיים) זקוק למקום ביתי, נעים ורגוע שיכול להכיל את המשבר ולבנות תכנית טיפול שלמה והוליסטית תוך שיתוף המטופל בתהליך. ברבים מבתי המרגוע המטופלים משתתפי בהכנת הארוחות, תכנון הארוחות ואפילו זמני הארוחות.

במה הארוחות באשפוז פסיכיאטרי שונות מאשפוז אחר?

כל מי שאי פעם אושפז בבית חולים יכול להעיד שהאוכל שמוגש לחולים המאושפזים הוא סביר אבל בהחלט לא יותר מזה. הארוחות מוגשות על מגש, עם צלחות וסט סכו"ם מלא. מדובר על אוכל מזין, פשוט ברוב המקרים ומותאם לצרכים הבריאותיים של כל מאושפז (ללא סוכר למשל או דל נתרן, כלכלה רכה ועוד). לאומת זאת, מרבית בתי החולים והמרכזים לטיפול בבריאות הנפש מציעים ארוחות מצוינות למאושפזים. סטנדרט הארוחות בהחלט גבוה יותר מאשר בבתי החולים הכלליים. אבל ישנם כמה הבדלים משמעותיים למשל: בבתי החולים לבריאות הנפש נהוג שלא לתת לחולים דבר שעשוי לשמש לפגיעה בעצמם או באחרים למשל מזלגות, כוסות זכוכית וכד'. כמו כן, הארוחות לרוב יאכלו בחדר משותף בכל מחלקה כאשר כל המטופלים באותה המחלקה יאכלו את ארוחותיהם יחדיו. יש לציין כי במחלקות העוסקות בהפרעות אכילה ועבור מי שמאושפז במחלקה כללית בשל הפרעת אכילה ישנם נהלים שונים לגבי ארוחות (בהמשך).

איך להתמודד עם ארוחות אם אושפזתם בשל הפרעת אכילה?

מרבית המאושפזים עם הפרעות אכילה עושים זאת באשפוז יום במרכזים לבעיות אכילה ולא באשפוז מלא. אך ישנם מקרים בהם חולי אנורקסיה למשל מגיעים לאשפוז במחלקת טיפול נמרץ בבית חולים כללי ומשם מועברים למחלקה הפסיכיאטרית (לאחר ייצוב מצבם הבריאותי). כאשר הסובלים מהפרעות אכילה סובלים גם מבעיות פסיכיאטריות הם עשויים למצוא את עצמם באשפוז מלא בבית חולים לבריאות הנפש. כך או כך, ארוחות ואכילה הם חלק מתכנית הטיפול בהפרעות אכילה בכל מסגרת אשפוזית (ייעודית או לא). לכל מטופל מותאמת תכנית תזונה אישית עם מטרות מוגדרות. מעקב הצוות המטפל נעשה בצורה אקטיבית כמו בחינת כמות האוכל שנאכלה על ידי המטופל, שקילה ועוד. חשוב להבין כי כל האמצעים הננקטים בזמן הארוחות הם חלק מתכנית טיפולית וכי מטרתו של הצוות היא להשיב את החולה לבריאות פיזית ונפשית-רגשית איתנה.

האם הפרעת אכילה תמיד תוביל לאשפוז?

הפרעות אכילה משפיעות על כ-5% מהאוכלוסייה, כמובן שלא כל מי שסובל מהפרעת אכילה זקוק לאשפוז. מקרים קלים והפרעות אכילה בגיל צעיר מאוד ניתנים לטיפול פרטני קוגניטיבי בהצלחה גדולה. עבור מקרים קשים יותר למשל אנורקסיה נרבוזה שעשויה לסכן את חייו של החולה, ייתכן ותידרש מערכת טיפול אינטנסיבית יותר בדמות אשפוז יום. אשפוז יום נעשה בדרך כלל למספר חודשים בודדים כשהמטרה היא להמשיך את הטיפול בקהילה. כאמור, אשפוז מלא נחשב לנדיר עבור מי שמתמודד עם הפרעות אכילה אך בהחלט ישנם מקרים בהם הוא מועיל מאוד לאיזון המצב הקיים ולהתחלת תכנית טיפול.

הפרעות אכילה – יש תקווה וטיפול

בעבר, נהגו לחשוב כי הפרעות אכילה כמעט אינן ניתנות לטיפול. אכן, כ-50% מהמאובחנים באנורקסיה נרבוזה למשל לא יחלימו מן המחלה אלא ימשיכו להתמודד עימה לשארית חייהם. עם זאת, יש לזכור כי לא כל הפרעת אכילה נחשבת לחמורה וקשה לטיפול. כמו כן, התקדמות שיטות הטיפול בשנים האחרונות מאפשרות לעזור גם לחולים בהפרעות אכילה מורכבות לנהל אורח חיים בריא פיזית ונפשית. אם מי מיקירכם סובל מהפרעת אכילה או אם אתם חוששים שאתם פיתחתם הפרעה מסוג זה אל תהססו לפנות לקבלת עזרה.

Moody
Moody